آشوب امریکایی در عراق برای فرار از اخراج

سرویس بین الملل جوان آنلاین: این اعتراضات که نقش آشکار امریکا در آن مشهود است، با هدف ایجاد آشوب در شهر‌های مختلف عراق انجام می‌شود تا واشنگتن همچنان به حضور مخرب خود در این کشور ادامه دهد. چیزی که سازمان بدر عراق هم آن را تأیید کرده و گفته که هر بار عزم ملی علیه امریکا حاصل می‌شود، کشورش دچار آشوب و هرج و مرج می‌شود. تلاش برای احداث پایگاه جدید در اقلیم کردستان هم بخشی از پروژه تجزیه‌طلبانه واشنگتن است که با هدف انتقام از عراقی‌ها انجام می‌شود.

درحالی که عراق در چند هفته گذشته شاهد آرامش نسبی بود و اعتراضات در این کشور فروکش کرده بود، با مداخله امریکا و عمال منطقه‌ای آن بار دیگر خشونت‌ها در شهر‌های مختلف از سر گرفته شده است. همزمان با پایان یافتن مهلت تعیین شده از سوی معترضان برای تعیین نخست‌وزیر جدید و عدم پاسخگویی مقامات حاکم به خواسته‌های‌شان، معترضان روز دو شنبه جاده بین‌المللی بغداد – ناصریه را بستند. به گزارش شبکه السومریه‌نیوز، همچنین معترضان چند جاده مهم ورودی و خروجی به پایتخت و نیز چند پل و خیابان شهر را بستند. بسیاری از استان‌های جنوبی نیز شاهد شدت تظاهرات بودند. در سماوه مرکز استان مثنی و ناصریه مرکز استان ذی‌قار و کوت مرکز استان واسط و بصره نیز تعدادی از خیابان‌ها بسته شد و دود ناشی از آتش زدن لاستیک‌ها در نقاط گوناگون شهر‌ها دیده می‌شد. گروه‌های اغتشاشگر در برخی استان‌های جنوب و مرکز توانستند به طور نسبی جریان عادی زندگی را دچار اختلال کنند. در دیوانیه مرکز استان القادسیه نیز گروه‌های اغتشاشگر با آتش زدن لاستیک ورودی شهر را بستند. افراد نقاب‌پوش نیز برخی از نقاط شهر نجف و مقر نیرو‌های مقاومت در این شهر را به آتش کشیدند و در ادارات دولتی را جوش زدند. معترضان غربگرا که به «انقلابیون جوکری» معروف شده‌اند و مستقیماً از سفارت امریکا هدایت می‌شوند، برای برگزاری تظاهرات گسترده روز یک شنبه در بغداد و مناطق جنوبی عراق نیز فراخوان داده‌اند. گروه‌های اغتشاشگر روز دو شنبه را پایان مهلت تعیین شده برای طبقه سیاسی حاکم بر عراق برای شتاب در معرفی نخست‌وزیر جدید و برگزاری انتخابات زودهنگام اعلام کرده بودند.

تشدید خشونت‌ها و‌آشوب‌های عراق در روز‌های اخیر پس از آن انجام می‌شود که پارلمان این کشور دو هفته پیش طرح خروج نیرو‌های امریکایی را تصویب کرد و به همین منظور، واشنگتن باز هم با تحریک معترضان و تشدید خشونت‌ها در عراق تلاش می‌کند از طرح خروج فرار کند. حسن شاکر، رئیس فراکسیون بدر در پارلمان عراق، روز دو شنبه از نقش امریکا در تشدید خرابکاری‌ها در جریان اعتراض‌های خیابانی در عراق انتقاد کرد. وی در گفتگو با پایگاه خبری المعلومه، تصریح کرد: «امریکا از طریق آتش زدن مؤسسات و نهاد‌های دولتی و خصوصی در عراق به دنبال ایجاد هرج و مرج در این کشور است. واشنگتن با حمایت مالی هنگفت از ایادی خود که به جوکر امریکایی معروفند، به دنبال تداوم خرابکاری‌ها در جریان اعتراض‌های عراق است». شاکر توضیح داد: «برخی طرف‌های داخلی ارتباطات محکمی با امریکا دارند و با سوء‌استفاده از جوانان عراق، به دنبال منحرف کردن تظاهرات‌های مسالمت آمیز و ایجاد اغتشاش مجدد در کشور همزمان با فراخوان تظاهرات میلیونی ضد امریکایی در عراق هستند». این نماینده پارلمان عراق هشدار داد: «هر بار تصمیمی ملی علیه امریکا اتخاذ می‌شود، کشور دچار تشدید تنش و ناآرامی و هرج و مرج می‌شود و این امر نشان می‌دهد که پشت پرده این حوادث امریکا قرار دارد». به گزارش شبکه المیادین، عادل الکرعاوی یکی از فرماندهان حشدالشعبی هم تشدید اعتراضات خشونت‌بار در بغداد و برخی استان‌های عراق را از چند روز پیش قابل پیش‌بینی خواند و گفت: «برخی طرف‌ها به دنبال ایجاد هرج و مرج در عراق قبل از برپایی تظاهرات میلیونی روز جمعه آتی هستند.»

امریکا حاضر نیست از عراق خارج شود و مقامات کاخ سفید مدعی هستند که خروج از عراق به معنای تقدیم این کشور به ایران است و سبب می‌شود گروه‌های حشدالشعبی دست برتر را به دست آورند. به همین خاطر، امریکا تلاش می‌کند با دامن زدن به اعتراضات و ایجاد ناامنی و بی‌ثباتی سیاسی در عراق، حضور طولانی مدت خود در این کشور را تثبیت کند.

خط‌دهی اعراب
کشور‌های عربی منطقه هم که در تشدید خشونت‌ها در عراق در کنار واشنگتن ایستاده‌اند، برای موج جدید اعتراضات برنامه‌های ویژه‌ای تدارک دیده‌اند. شبکه امریکایی «الحره» روز دو شنبه طی یادداشتی با تیتر «تیک تاک ساعت، تاکتیک‌های موردانتظار تظاهرات‌کنندگان در عراق با اراده ضعیف ایران»، بار دیگر روی پروژه ایران‌ستیزی واشنگتن در ناآرامی‌های اخیر عراق متمرکز شد و با جهت‌دهی به اعتراضات خیابانی، اقدامات خرابکارانه جدید در عراق را پیش‌بینی کرد». در این گزارش آمده است: «با پایان مهلت معترضان عراقی به مقامات سیاسی این کشور، فراخوان‌های جدیدی برای برگزاری تظاهرات‌های ضد دولتی منتشر شده است». شبکه اسکای‌نیوز عربی نیز دیروز به طور مشخص روی تشدید موج تظاهرات‌ها در عراق مانور داد و صرفاً به تشدید تدابیر امنیتی در بغداد پرداخت و بدون استناد به گزارش‌های رسمی یا غیررسمی، مدعی کشته و زخمی شدن شماری از معترضان خیابانی شد. شبکه‌های سعودی العربیه و الحدث نیز روی احتمال تشدید موج اعتراض‌های خیابانی در عراق متمرکز شدند و با تکیه بر تحلیل‌های کارشناسان خود از تشدید اعتراض‌ها و خشونت‌ها خبر دادند و تصاویری از درگیری میان نیرو‌های امنیتی و معترضان منتشر کردند و بدون توجه به بیانیه فرماندهی عملیات بغداد و توضیح آن درباره دستگیری اغتشاشگران و افراد نفوذی در تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز، صرفاً، دستگیری خرابکاران را بزرگ‌نمایی می‌کنند. تلاش رسانه‌های غربی- عربی برای هدایت اعتراضات عراق، در حالی است که مردم این کشور برای تظاهرات میلیونی ضد امریکایی در روز جمعه آماده می‌شوند. مردم و جریان‌های سیاسی عراق و فرماندهان حشدالشعبی به امریکا هشدار داده‌اند که هر چه سریع‌تر باید خاک کشورشان را ترک کند.

پروژه تجزیه عراق
امریکا برای تحت فشار قرار دادن دولت عراق و در راستای اهداف تجزیه‌طلبانه خود، قصد دارد جای پای خود را در اقلیم کردستان تحکیم کند. صفاء الاعسم، کارشناس نظامی عراق روز دو شنبه گفت که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا در حاشیه کنفرانس داووس با مسعود بارزانی، رئیس حزب دموکرات کردستان عراق دیدار می‌کند. الاعسم در مصاحبه با پایگاه المعلومه گفت که هدف از این دیدار بررسی احداث بزرگ‌ترین پایگاه امریکایی در اربیل است. وی افزود: «امریکا برنامه‌ای برای خروج از عراق ندارد بلکه عملیات احداث دو پایگاه نظامی جدید در دشت نینوا و اربیل را آغاز کرده است». او همچنین گفت: «در این دیدار انتقال مقر فرماندهی نیرو‌های امریکایی در غرب آسیا به اربیل به عنوان اقدامی علیه دولت عراق و پارلمان آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت». تصمیم واشنگتن برای احداث پایگاه‌های جدید برخلاف تصمیم پارلمان عراق برای خروج نیرو‌های امریکایی از این کشور است. کاخ سفید قصد دارد با این تصمیم برنامه تجزیه عراق را که از سال ۲۰۰۷ در دستور کار قرار داده است، عملی کند. امریکا در سال‌های اخیر تلاش‌های گسترده‌ای انجام داده است تا این پروژه ناتمام را عملی کند، اما با درایت گروه‌های مقاومت و دولتمردان عراقی ناکام مانده است. همچنین اخباری افشا شده است که نشان می‌دهد نشستی برای تجزیه عراق در کشور امارات برگزار شده است. به گزارش سایت عربی۲۱، عبدالخالق العزاوی، نماینده عراق از حزب طرح عربی گفت: «محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان و تعدادی از نمایندگان و رؤسای فراکسیون‌ها در کشوری گردهم آمده و درباره موضوع تأسیس اقلیم سنی صحبت کردند». این نماینده گفت: «اوضاع سیاسی کشور و جنبش مردمی اجازه طرح این پروژه را نمی‌دهد، هرچند که قانون اساسی تأسیس اقلیم‌ها را تضمین می‌کند، اما در شرایط حاضر صحبت در این باره مورد قبول کسی نیست. این مسئله تقسیم و تجزیه است.»